پیشینیان چه می کردند؟
 
 Everest kalapatthar crop.jpg
پیش از آنکه هیئتهای تجاری باب شوند یعنی هنوز تمایل به استفاده از راهنمایان غربی، شرپاها، طنابهای ثابت و گذر از نردبانها، بخصوص در جبهه شمالی روند صعود به اورست به صورتی بود که اغلب تیمها در تعداد نفرات اندک و گاهن انفرادی و بدون پشتیبانیهای موجود راهی این کوه می شدند.
گرچه همگی ادعای صعود سبکار به شیوه آلپی و یا سولو را داشتند، اما گاها پس از صعود معلوم می شد از نردبان برای گذر از شکافها، طنابهای ثابت برای عبور از شیبهای تند و یا آشپز در کمپ اصلی بهره برده اند! در واقع صعودشان انفرادی انفرادی هم نبود! و در خوشبینانه ترین حالت می شد افرادی را دید که بدون شرپا اقدام به تلاش نموده اند.
 


ادامه مطلب
تاريخ : چهارشنبه سی ام مرداد ۱۳۹۲ | 12:41 | نویسنده : چنگیز رحمتی |
کوهنوردی و شخصیت...؟


اي كاش بتوانيم قبل از صعود به قله ،از قله هاي انسانيت، اخلاق و معنويت صعود كنيم و قبل از آنكه غرور صعود، ما را در بر گيرد، بياموزيم از كوه، صبوري، استقامت، آرامش، بزرگ منشي و آغوش باز را. همانطور كه مي دانيم كوهستان يكي از بزرگترين عرصه هاي ورزشي است كه اخيرا سخت مورد توجه علاقه مندان به طبيعت، ورزشكاران و به خصوص كوه پيمايان مبتدي قرار گرفته و روز به روز بر خيل عظيم اين ره نوردان و هم نوردان افزوده مي گردد.

كوه پيمايان عزيز بايد ابتدا دوره هاي مقدماتي كوه پيمايي را زيرنظر مربيان داراي مجوز از فدراسيون كوه نوردي كه به اطلاعات روز كوه نوردي و فنون آن آشنايي دارندبگذرانند و سپس با به همراه داشتن حداقل يك مربي يا سرپرست كوه نوردي و با داشتن شرايط جسماني و رواني و تجهيزات و وسايل كافي و مناسب در فصول مناسب سال اقدام به صعود به كوه ها نمايند. گاهي تمام شرايط و وسايل مربوط به صعود فراهم مي باشد و در كوهستان و در خلال برنامه صعود مواردي غيرقابل پيش بيني رخ مي دهد مثل رگبارهاي بهاري، رانش زمين، تغيير شرايط جوي، تاريكي شب، گم كردن راه، گم كردن پناهگاه و يا نامناسب بودن پناهگاه براي اطراق شبانه كه در اين عرصه پهناور كم نيستند.

در چنين شرايطي چه چيزي به سراغ انسان مي آيد به غير از: خشم، ترس، نوميدي، تحليل توان جسمي و روحي. در اين شرايط سخت تنها چيزي كه مي تواند به ناملايمات و مشكلات پيش آمده سروسامان دهد هوش هيجاني يك سرپرست گروه مي باشد.مشكلاتي كه در يك برنامه كوه نوردي پيش مي آيد بايد بدانيم چگونه از هيجان ها استفاده بكنيم تا زودتر مشكل پيش آمده برطرف شود و اين به هوش هيجاني سرپرست گروه كوه نوردي بستگي دارد.

هوش هيجاني بدون هوش شناختي يا هوش شناختي بدون هوش هيجاني فقط بخشي از راه حل است. عقل هميشه بايد با دل همراه باشد تا كاربردي مؤثر داشته باشد. شناخت احساسات و توانايي ها را مي توان در برانگخيتن خودمان و ديگران استفاده كنيم و بدانيم آيا اين هيجان ها و عواطف موجب تسهيل يا مانع برقراري تعامل با ديگران مي شود.

دكتر بارون مي گويد: هوش هيجاني، نوعي آرايش قابليت هاي شخصي، هيجان، عاطفي و اجتماعي است و مهارت هايي براي تأثير بر توانايي انسان ها براي موفقيت در غلبه بر فشارها و مقتضيات محيطي دارد و مستقيماً بر آسايش روانشناختي كلي انسان اثر مي گذارد.

فعالیت های کوهنوردی مستلزم تجربه اندوزی و استفاده از تجارب کسانی است که در این مسیر گام برداشته و روش اصولی وارد شدن به محیط پاک کوهستان را با هدف ایمن ماندن کوهنورد ، ایمن ماندن بستر کوهستان و استفاده صحیح از تجهیزات و لوازم کوهنوردی در اختیارتان قرار می دهند ، تا باشد زندگی در کوهستان را سرفصل دوستی ها و کسب فضایل اخلاقی و گسترش دایره دوستی ها قرار دهیم .... شاد و پیروز باشید.

 تشکر از شنیتیتاريخ : سه شنبه بیست و نهم مرداد ۱۳۹۲ | 17:44 | نویسنده : چنگیز رحمتی |

"جرج برنارد شاو" نويسنده شهير ايرلندي گفته: وقتي پلنگي انساني را مي‌كشد، اسم آن را مي‌گذارند "وحشي‌گري" اما اگر انساني پلنگي را بكشد، اسم آن را مي‌گذارند "شكار"!

با ديدن اين تصوير، چه حسي در شما ايجاد مي‌شود؟! آيا اين كار شكار است يا وحشي‌گري؟! به نظر شما كدام يك از 3 موجود حاضر در اين تصوير حيوان‌‌تر هستند؟!

با تشکر از رضا جایدریتاريخ : سه شنبه بیست و نهم مرداد ۱۳۹۲ | 10:35 | نویسنده : چنگیز رحمتی |
مضرات مصرف زیاد ویتامین

ویتامینE

ویتامین E از دیگر ویتامین‌های محلول در چربی است. این ویتامین به ‌طور طبیعی در جوانه‌ها (غلات و حبوبات)، غلات سبوس‌ دار و روغن‌های گیاهی وجود دارد.

ویتامینE از ویتامین‌های ضروری برای انسان است و موجب سلامت و استحکام غشاهای سلولی و محافظت سلول می ‌شود. این ویتامین جزو ویتامین‌های آنتی‌اکسیدان می‌ باشد و در پیشگیری از بروز سرطان و بیماری‌های قلبی- عروقی موثر می‌ باشد. اثرات ویتامینE در پیشگیری از بیماری‌های دیگری نیز به اثبات رسیده است.
مسمومیت حاصل از مصرف زیاد ویتامین E ، کمتر از سایر ویتامین‌های محلول در چربی است، زیرا بدن انسان قادر به تحمل مقادیر بالای این ویتامین است، ولی چنانچه ویتامینE در مقادیر خیلی بالا و به صورت قرص، کپسول یا فرم‌های تزریقی مصرف شود، باعث مسمویت ویتامینی در بدن می شود.

عوارض حاصل از مصرف خیلی زیاد مکمل ویتامین E :
- مانع استفاده‌ی بدن از سایر ویتامین‌های محلول در چربی می‌ شود. بنابراین ممکن است انسان در معرض کمبود سایر ویتامین‌های محلول در چربی قرار گیرد.
- با رسوب کلسیم در استخوان‌ها اختلال ایجاد می ‌کند.
- موجب اختلال در ذخیره‌ی ویتامین‌ A در کبد می شود و مقدار آن را کاهش می ‌دهد.
- می ‌تواند زمان انعقاد خون را نیز افزایش دهد.
مصرف منابع غذایی ویتامینE در حفظ سلامت انسان تأثیر مهمی دارد و چنانچه به مقدار زیاد مصرف شود، خطر مسمومیت و ایجاد عوارض و اختلالات ناشی از آن را ندارد. بنابراین بهتر است به جای مصرف منابع دارویی ویتامینE ، از منابع غذایی آن استفاده شود.


ویتامین B1

تیامین یا ویتامین B1 از ویتامین‌های محلول در آب است که در سلامت اعصاب نقش مهمی دارد و کمبود آن باعث ایجاد عوارض عصبی می ‌شود.
براساس تحقیقات، تزریق مقادیر بالای این ویتامین عوارضی از قبیل سردرد، تشنج ، ضعف عضلات، بی ‌نظمی در ریتم قلب (آریتمی قلبی) و واکنش‌های آلرژیک را ایجاد می ‌نماید. در حالی که استفاده از منابع غذایی سرشار از ویتامین B1 نه تنها در انسان عارضه‌ ای ایجاد نمی ‌کند، بلکه در حفظ سلامت و فعالیت سیستم عصبی نقش مهمی به عهده دارد.ویتامین B3

نیاسین یا ویتامین B3 از دیگر ویتامین‌های گروه B می‌ باشد که در منابعی مانند گوشت کم‌ چرب، مرغ، ماهی، بادام‌ زمینی و مخمر یافت می ‌شود.

این ویتامین در سوخت و ساز مواد انرژی ‌زا نقش مهمی دارد. همچنین در تنفس داخل سلولی دخالت دارد.

مضرات استفاده‌ی مکرر از منابع دارویی نیاسین عبارتند از:

- عوارض آلرژیک، از قبیل گر گرفتگی
- تشدید جراحات بیماران مبتلا به زخم ‌معده
- تشدید عوارض آسم
- به جا گذاشتن اثرات سمی در کبد
- ایجاد اختلالات کبدی

ویتامین B6

یکی دیگر از ویتامین‌های گروه B، پیریدوکسین یا ویتامین B6 است که در سلامت اعصاب و نیز خون سازی موثر است.
این ویتامین در موادی مانند گوشت، غلات سبوس‌دار، سبزی‌ها و مغزها وجود دارد که با مصرف این مواد نیاز انسان به این ویتامین تامین می ‌گردد، ولیاستفاده‌ی زیاد و بی‌ رویه از منابع دارویی ویتامین B6 می ‌تواند به ایجاد عوارض عصبی همراه با اختلالات در راه رفتن، ضعف و بی ‌خوابی منجر شود.

اسید فولیک

اسید فولیک از ویتامین‌های گروه B محسوب می شود و در خون ‌سازی تأثیر مهمی دارد. اگر مکمل این ویتامین به مقدار زیاد مورد استفاده قرار گیرد، ترکیبات غیرقابل جذبی با روی تشکیل می‌ دهد، در نتیجه از جذب این عنصر جلوگیری می ‌کند و موجب دفع روی و عوارض کمبود این ماده‌ی معدنی در بدن می ‌شود.

ویتامین C

ویتامین C که مانند ویتامین ‌های گروه B در آب محلول است در سلامت انسان اثرات مهمی دارد و در حفظ مقاومت بدن در برابر بیماری‌ها، استحکام بافت پیوندی، استحکام و سلامت استخوان‌ها، دندان‌ها و لثه موثراست.

این ویتامین در منابع گیاهی مانند سبزی‌ های برگ سبز و دیگر انواع سبزی مانند: گوجه ‌فرنگی، فلفل سبز، فلفل دلمه ‌ای و نیز میوه‌هایی مانند مرکبات ، توت ‌فرنگی و کیوی به مقدار قابل توجهی وجود دارد.

چون این ویتامین جزو ویتامین‌های آنتی‌اکسیدان محسوب می‌ شود، در پیشگیری از سرطان موثر است.
چنانچه این ویتامین از طریق منابع غذایی جذب بدن شود، موجب حفظ سلامت انسان و افزایش مقاومت در برابر عفونت‌ها می ‌شود، ولیزیاده روی در مصرف منابع دارویی آن باعث ایجاد اختلالات گوارشی، اسهال، خطر ابتلا به سنگ اگزالات در مجاری ادراری و آدابتاسیون با مقادیر بالا (یعنی بدن به مقادیر بالای این ویتامین عادت می ‌کند و دیگر منابع غذایی پاسخگوی نیاز انسان به ویتامین C نخواهد بود) می ‌شود.

با تشکر از محمد مهدی جلیلی( http://iranclimbing.com/default.aspx?Ip=1340&ResumeId=67)تاريخ : دوشنبه بیست و هشتم مرداد ۱۳۹۲ | 0:0 | نویسنده : چنگیز رحمتی |

 علم کوه

عکس از وبلاگ انجمن پزشکی کوهستان ایران

انجمن پزشکی کوهستان ایران: طی تماسهای تلفنی که با منطقه علم چال مقارن صبح امروز یکشنبه 27 مردادماه گرفته شد تیم امداد و نجات هلال احمر به سرپرستی آقای" پیمان یاوری" به همراه تعدادی از کوهنوردان حاضر در منطقه پیکر مرحوم "مجید مهاجری" را از یخچال غربی علم کوه روی خط الراس مشرف به گرده آلمانها منتقل کرده و حدود ساعت 11.30 امروز به علم چال انتقال دادند.

قرار بوده در ساعت 11.30 دقیقه نیز هلی کوپتر امداد هلال احمر نیز به علم چال برای انتقال پیکر حادثه دیده پرواز نماید.

با توجه به مسیر نامناسب بین دو یخچال غربی و شرقی امدادگران زحمات زیادی برای انتقال پیکر کوهنورد حادثه دیده کشیده اند.

آخرین اخبار از حادثه روز 24 مرداد ماه گرده آلمان ها

 یکشنبه 27 مرداد: ساعت 10:30

بامداد امروز گروهی از کوه نوردان کلاردشت به سرپرستی آقای رسول نقوی جهت حمل پیکر شادروان مجید مهاجری عازم منطقه ی علم کوه و یخچال غربی شدند. با هماهنگی های انجام شده آقای علی فرضی به همراه آقای شیرزاد ربیع پور در حال صعود به منطقه علم چال هستند تا پس از حمل جسد توسط کوه نوردان و انتقال آن به علم چال پیکر بی جان مرحوم مهاجری توسط قاطر به رودبارک منتقل شود. شایان ذکر است بدلیل نا مساعد بودن شرایط جوی امکان حمل جسد توسط بالگرد مقدور نمی باشد.

 شنبه 26 مرداد: ساعت 16:06

 علی فرضی مسئول مجتمع های ورزشی کوهستانی کلاردشت: طی تماس تلفنی که از منطقه ی علم کوه برقرار شده است، کوه نوردانی که امروز جهت امداد به منطقه ی گرده آلمان ها رفته بودند موفق به کشف پیکر بی جان زنده یاد مجید مهاجری ( عضو گروه کوه نوردی آرش برازجان ) شدند. همچنین کوه نوردان پیکر زنده یاد مهاجری را به یخچال غربی علم کوه منتقل کرده اند.

ما نیز یه نوبه خود این حادثه غم انگیز را به خانواده این عزیز و همچنین جامعه کوهنوردی و همچنین شما عزیزان تسلیت عرض نموده و امیدواریم دیگر شاهد چنین حوادث تلخی نباشیم.

منبع:موسسه علمی پزشکی کوهستان ایرانیان تاريخ : یکشنبه بیست و هفتم مرداد ۱۳۹۲ | 22:54 | نویسنده : چنگیز رحمتی |

تیم کوه نوردی و امداد و نجات جمعیت هلال احمر دلفان در پی اطلاع از گرفتار شدن یک کوه نورد در گردنه یال کبود گاماسیاب ، پس از طی 4 کیلومتر کوه نوردی در مسیر سخت گذر با حضور در محل حادثه ، آقای هادی بیرانوند کوه نورد گرفتار شده را نجات دادند. اکبری رئیس جمعیت هلال احمر دلفان گفت : امدادگران این کوه نورد 55 ساله خرم آبادی را که دچار افت شدید فشار خون و تنگی نفس شده بود ، احیاء و سپس به بیمارستان منتقل کردند. این کوه نورد که به همراه تیمی چهار نفره قصد صعود به قله گرین را داشت پس از افت شدید فشار خون و تنگی نفس 24 ساعت در گردنه یال کبود قله گرین گرفتار شده بود. گردنه یال کبود با پیچ و خم های زیاد و یخچال های دائمی یکی از مسیر های سخت گذر قله گرین در شرق شهرستان دلفان است .تاريخ : یکشنبه بیست و هفتم مرداد ۱۳۹۲ | 22:46 | نویسنده : چنگیز رحمتی |

 

و هر از گاه در گذر زمان در گذر بی صدای ثانیه های دنیای فانی،جرس کاروان از رحیل مسافری خبر می دهد که در سکونی، آغازی بی پایان را می سراید؛ دوست و همنورد عزیز جناب آقای ثنایی منش در گذشت خواهر زاده گرامیتان را به شما و خانواده محترمتان تسلیت عرض نموده برایشان از درگاه خداوند متعال مغفرت ، برای شما و سایر بازماندگان صبر جمیل و اجر جزیل خواهانم .تاريخ : شنبه بیست و ششم مرداد ۱۳۹۲ | 15:49 | نویسنده : چنگیز رحمتی |

نتایج نهایی : امیر حمزه پورشفیع قهرمان اولین دوره جام افلاک

مسابقات سنگنوردی جام افلاک پاسداشت مربی ارزنده مهدی زنده کار وپیشکسوتان ورزش سنگنوردی از امروز صبح در استان لرستان در قسمت آقایان در رشته لید با حضور 39 ورزشکار از 10 استان برگزار شد و اقا ی امیر حمزه پورشفیع از کرمانشاه موفق به کسب مقام اول شدند همچنین اقای غلام علی برات زاده و احمدرضا سلگی به ترتیب دوم و سوم شدند.
 
           یک دقیقه سکوت به احترام جان باختگان برودپیک
                   آقای داورپور از مسولین فدراسیون؛ نفر دوم از راست
 
                     حضور خوب شورای شهر خرم آباد
                              مرور مسیر شرکت کنندگان

                       یادبود آیدین، پویا ،مجتبی

                                   در کنار مسابقات وعلاقه بچه ها به این ورزش

                                   دوستان

                در میان استراحت ها  و بعضی از شرکت کننده ها

نفرات اول تا سوم

 

سرپرست هیئت کوهنوردی و صعودهای ورزشی استان لرستان جناب آقای آرش قیاسیان

پیشکسوتان

مربی ارزنده سنگنوردی و مربی تیم ملی ایران آقای مهدی زنده کار

 

تشکر از همه

پیشکسوتان-مربیان-اعضای محترم شورای شهر-مسئولین محترم اداره کل ورزش وجوانان استان-جمعیت هلال احمر و نیروی انتظامی-اسپانسرهای مسابقه -هیئت اجرایی ودیگردوستان که مارو برای برپایی این مسابقه یاری کردند.

 

بدون شک پشت این برنامه یک تیم قوی قرار داشته  بخصوص برنامه های در سطح کشوری اجرا میشه از تمامی دوستان و اشخاصی که کمک کردن ؛ حتی صندلی جابجا کردن؛که در این مدت  تابرنامه اجرا بشه صمیمانه سپاسگزاریم اسم نمیاریم شاید خدایی ناکرده اسم کسی از قلم بیفته...با تشکر از آقای بختیاری دوست عزیز بخاطر بعضی عکسها...
 

 تاريخ : جمعه بیست و پنجم مرداد ۱۳۹۲ | 23:33 | نویسنده : چنگیز رحمتی |

بچه ها در حال آماده کردن سالن جهت مسابقات 
باتشکرفراوان از طراحان مسیرهای مسابقه آقایان:مجتبی خدایی و عباس مزبانی

آقای قیاسیان ریئس هیات کوهنوردی و صعودهای ورزشی استان

یادی از بچه های برودپیک آیدین ،مجتبی ، پویا 

 

انواع گیره
البته زحمات اصلی بردوش بچه هاییه که هیچ وقت در تصویر نیستند..؟

 تاريخ : پنجشنبه بیست و چهارم مرداد ۱۳۹۲ | 22:52 | نویسنده : چنگیز رحمتی |

لبخندرازیست

عشق رازیست 

 اشک آن شب لبخندعشقم بود

قصه نیستم که بگویی

نغمه نیستم که بخوانی

صدانیستم که بشنوی

یاچیزی چنان که ببینی

یاچیزی چنان که بدانی...

من درد مشترکم،مرافریادکن

درخت باجنگل سخن می گوید

علف باصحرا

ستاره باکهکشان

ومن باتوسخن میگویم

نامت رابه من بگو

دستت رابه من بده

حرفت رابه من بگو

قلبت را به من بده

من ریشه های تورا دریافته ام

بالبانت برای همه لبهاسخن گفته ام

ودستهایت بادستان من آشناست.

درخلوت روشن باتوگریسته ام،برای خاطرزندگان

ودرگورستان تاریک باتوخوانده ام

زیباترین سرودها را

زیراکه مردگان این سال

عاشق ترین زندگان بوده اند

دستت را به من بده

دستهای توبامن آشناست

ای دیریافته!باتوسخن میگویم

بسان ابرکه باتوفان

بسان علف که باصحرا

بسان باران که بادریا

بسان پرنده که با بهار

 بسان درخت که باجنگل سخن میگوید

(احمدشاملو)

 تاريخ : پنجشنبه بیست و چهارم مرداد ۱۳۹۲ | 16:28 | نویسنده : چنگیز رحمتی |
بهمن در آناپورنا تصاویر ؛ مربوط به گذشته می باشد... 

منبع:ایرانیان اکسپدیشنتاريخ : چهارشنبه بیست و سوم مرداد ۱۳۹۲ | 23:58 | نویسنده : چنگیز رحمتی |

قله های جدید هشت هزارمتری !

 

این آنگ تشرینگ شرپای وطن پرست چه ها که نمی کند ، اگر اکتبر امسال موفق شود ادعای خود را در مجمع عمومی UIAA ثابت کند ، از این پس  کوه نوردان به جای چهارده قله ، برای پیوستن به باشگاه هشت هزارمتری ها باید نوزده قله را صعود کنند !

 کاتماندو : نپال که تاکنون افتخار جهانی دارا بودن 8 قله هشت هزارمتری را در خاک خود داشته است به زودی این تعداد را به 13 قله با تائید یک نهاد بین المللی افزایش خواهد داد ، قله جدیدی درکار نیست بلکه منظور قله هایی هستند که به عنوان جبهه های مختلف محسوب می شوند :

 ۱-    یارلونگ خانگ یا کانچن جونگای غربی به ارتفاع 8505 متر 

2-   کانچن جونگای مرکزی به ارتفاع 8473 متر در مرز نپال – هندوستان 

3-  کانچن جونگای جنوبی به ارتفاع 8473 متر در مرز نپال – هندوستان

4-  لوتسه میانی به ارتفاع 8413 متر در مرز نپال – چین 

5-  لوتسه شار به ارتفاع 8400 متر در مرز نپال – چین 

6-  برودپیک مرکزی به ارتفاع 8047 متر در مرز پاکستان – چین

 

 

 

فدراسیون جهانی کوه نوردی (UIAA) امسال پنچ قله بالاتر از هشت هزارمتر در نپال را به رسمیت خواهد شناخت ، کمیته بین المللی المپیک فدراسیون یاد شده را با اجرای پروژه ای بنام " آگورا " برای شناسایی و تشخیص قله هایی که اندکی از هشت هزارمتر بالاتر می باشند به رسمیت شناخته و آگورا پنج قله بالای هشت هزارمتری را در کشور نپال و یک قله را در مرز پاکستان – چین شناسایی نموده که در مجمع عمومی فدراسیون یاد شده در ماه اکتبر امسال در سوئیس در این باره تصمیم گرفته خواهد شد . این قله ها در جلسه طولانی سه روزه از 2 تا 4 ماه مه در ایتالیا توسط نمایندگان UIAA پیشنهاد شده اند .

 اورست ، کانچن جونگای اصلی ، ماکالو ، لوتسه اصلی ، چوآیو ، دائولاگیری و آنا پورنا هشت قله نپال هستند که در سطح بین المللی بالای هشت هزارمتر محسوب می شوند .

  آنگ تشرینگ شرپا عضو فدراسیون جهانی کوه نوردی و رئیس پیشین انجمن کوه نوردی نپال اینگونه توضیح می دهد:

 به طور معمول اگر دو جبهه هر قله ای به فاصله پانصدمتر از یکدیگر قرار گرفته باشند ، هر کدام قله ای مستقل محسوب می شوند که با دیگری مشترک نخواهد بود ، UIAA پروژه آگورا را با دستور اولیه شناسایی و به رسمیت شناختن قله هایی که کمی بالاتر از هشت هزارمتر هستند ، آغاز نمود و این پروژه خیال ندارد قله های جدیدی شناسایی نماید بلکه می خواهد قله هایی برجسته که بالاتر از هشت هزارمتر هستند و استحقاق هویتی مستقل و منحصربفرد را دارند به رسمیت بشناسد ، او در ادامه می گوید طی مجمع عمومی UIAA ضرورت دارد نمایندگان نپال برای یک مبارزه سخت و متقاعد کردن نمایندگان فدراسیون جهانی کوه نوردی برای به رسمیت شناختن این قله ها ، سازماندهی شوند ، به رسمیت شناختن این قله های به عنوان هشت هزارمتری های جدید یعنی راهی شدن اکسپدیشن های بیشتر به کوهستانهای ما و برای نسل بعدی کوه نوردی و کشورهای میزبان : چین ، پاکستان ، هندوستان و نپال فوق العاده خواهد بود.

با تشکر از mountaineer مهشید صبریتاريخ : سه شنبه بیست و دوم مرداد ۱۳۹۲ | 22:0 | نویسنده : چنگیز رحمتی |

اگر شب کسی را در حال گناه دیدی، فردا به آن چشم نگاهش نکن، شاید سحر توبه کرده و تو نمی دانی

 حضرت علی(ع)تاريخ : دوشنبه بیست و یکم مرداد ۱۳۹۲ | 14:11 | نویسنده : چنگیز رحمتی |

تيم 4 نفره كوه‌نوردان تهراني كه پس از 3 روز كوه‌پيمايي و فتح قله 4150 متري "سِن‌بُران" - بلندترين قله رشته كوه اشترانكوه- هنگام مراجعت به درياچه گهر و انتخاب مسير فرعي دچار سانحه شده بودند، با تلاش تيم‌هاي كوه‌نوردي خانه كوهنورد دورود، هيأت كوه‌نوردي دورود، اعضاي باشگاه کوهنوردی کوچ خرم‌آباد و تيم امدادكوهستان جمعيت هلال‌احمر لرستان نجات يافتند.

به گزارش يافته، مسوول روابط عمومي و عضو تيم امداد كوهستان جمعيت هلال‌احمر لرستان در اين خصوص گفت‌: يك نفر از اعضاء تيم مذكور پس از تمام شدن آب و آذوقه تيم و همچنين خالي شدن انرژي بدن آن‌ها كه متاثر از ارتفاع‌گرفتگي و خستگي مفرط بوده در شن‌اسكي‌هاي ضلع جنوبي سن‌بران مشرف به درياچه گهر زمين‌گير شد.

"شهاب احمدوند" در ادامه بيان داشت: اين كوه‌نورد با تلاش بسيار، خود را به قله رسانده و موفق مي‌شود از نيروهاي امدادي تقاضاي كمك نمايد و از همان مسير جبهه شمالي به تنهايي مراجعت نمايد؛ بقيه تيم نيز شب را در نااميدي كامل در پناه صخره سنگي در لبه يك پرتگاه هولناك سپري مي‌كنند.

وي افزود: با ورود كوه‌نوردان دورودي به ماجرا و مشخص شدن نسبي مسير، ادامه عمليات جستجو با رشادت تيم امداد هوايي جمعيت هلال‌احمر لرستان در بين تيغه‌هاي جنوبي اشترانكوه آغاز و پس از يك عمليات نفسگير جستجو و فرود بسيار ماهرانه تيم پرواز شامل كاپيتان معصومي، كاپيتان اردات و مهندس تقدسي، بالگرد در دره‌اي تنگ و پرخطر بالاخره 2 نفر عضو مصدوم تيم كه از نواحي پا آسيب‌ديده و توسط تيم امداد كوهستان آتل‌بندي شده بودند،  توسط بالگرد به مراكز درماني خرم‌آباد منتقل و عمليات جستجو و نجات پس از 18 ساعت تلاش امدادگران  كوهستان با موفقيت در حالي به پايان رسيد كه نجات‌يافتگان با شنيدن صداي بالگرد جمعيت هلال‌احمر لرستان اشك شوق مي‌ريختند و اين درحالي بود كه به گفته يكي از كوه‌نوردان آسيب‌ديده شب گذشته وصيت‌نامه‌شان را نوشته و به هم گفته بودند هر كس زنده ماند پيغامش را به خانواده برساند.

همچنين "حسين‌رضا مرادي" مديرعامل جمعيت هلال احمر لرستان كه كار هدايت و هماهنگي اين عمليات را به عهده داشت، در اين خصوص گفت: خوشبختانه و پس ازسال‌ها و با حمايت‌هاي استاندار دلسوز لرستان دكتر دهمرده‌، هم‌اينك استان لرستان صاحب بالگرد شده و نجات جان اين 2 هموطن مرهون همين مساله مي‌باشد.

هلال احمر لرستان

 

تیم امدادنجات شهرستان دورود بعد از عملیات امداد

 

بالگرد هلال احمر لرستان

 با تشکر از رضا جایدری؛حامد بختیاریتاريخ : دوشنبه بیست و یکم مرداد ۱۳۹۲ | 10:40 | نویسنده : چنگیز رحمتی |

آئین گرامی‌داشت ۳ کوه‌نورد فقید کشورمان در «استادیوم یکصد هزار نفری آزادی»

بر اساس هماهنگی انجام شده بین کمیته‌ی فرهنگی و روابط عمومی فدراسیون فوتبال، سازمان لیگ و فدراسیون کوه‌نوردی و صعودهای ورزشی؛ گرامی‌داشت یاد و خاطره‌ی کوه‌نوردان کشورمان که در ارتفاعات «برودپیک» جاودانه و بلند آوازه شدند، در استادیوم بزرگ آزادی نیز برگزار خواهد شد.

این آئین؛ هم‌زمان با بازی تیم پرطرفدار «پرسپولیس» و مس کرمان در هفته‌ی سوم لیگ برتر ایران که در روز جمعه ۱۸ مرداد ماه با حضور ده‌ها هزار تماشگر در استادیوم آزادی و هم‌چنین میلیون‌ها بیننده‌ی تلویزیونی در ایران و جهان همراه است، برگزار خواهد شد
.

در بخشی از این آئین که پیش از برگزاری مسابقه خواهد بود، یکایک بازیکنان و عوامل دو تیم با اهدای گل به طرح یادمان تهیه‌ی شده برای ۳ کوه‌نورد کشورمان؛ "آیدین بزرگی"، " مجتبی جراهی" و "پویا کیوان"، به جایگاه و تلاش ارزنده‌ی این عزیزان ادای احترام خواهند کرد.

منبع فدراسیون

شایان ذکر است، تلاش می‌شود با همکاری گروه ورزش شبکه ۳ سیما مراسم مذکور (جمعه ۱۸ مرداد ساعت ۲۲:۱۵ ) از طریق این شبکه نیز به صورت زنده و مستقیم پخش شود.تاريخ : چهارشنبه شانزدهم مرداد ۱۳۹۲ | 14:53 | نویسنده : چنگیز رحمتی |

 ترکیبی از خط های روان و حجم های S شکل که در دل کوه قرار خواهند گرفت و طرحی که حول صخره ها ، علمی و هنری میگردد ؛ این مجموعه در آینده قابی برای نمایش اشیا و ابزار و تصاویر مربوط به زندگی پرماجرای ریهولد مسنر- کوهنوری که فاتح اورست بود و این موزه به نام است - خواهد شد. راه پله های معلق به فضای داخلی آن شخصیت بخشیده و فضا های سیرکولاسیون زنده ای را بین 3 محدوده نمایشگاه های موقت ، نمایشگاه های موضوعی و یک آدیتوریم کوچک به وجود می آورد

zaha-hadid-messner-mountain-museum-corones-memaran-01

باز شو های این بنا به گونه ای طراحی شده اند که فضای داخلی آن عمدتا با نور طبیعی روشن شده و همچنین حضور کوه های اطراف را به داخل بکشاند.

zaha-hadid-messner-mountain-museum-corones-memaran-02

فرو رفتن این ساختمان در کوه منجر به این خواهد شد که فضای داخلی همواره دمای تقریبا ثابتی داشته باشد.

zaha-hadid-messner-mountain-museum-corones-memaran-03

ساخت و ساز این موزه از تابستان 2013 شروع شده و افتتاحیه آن برای 2014 برنامه ریزی شده است.

zaha-hadid-messner-mountain-museum-corones-memaran-04

مقطع رندر شده این بنا رابطه هماهنگ بین سایت و درون آن را به خوبی نشان میدهد.

منبع:http://www.memaran.ir/index.php/home/world-section/world-cat/25-reportage/1798-messener-mountain-museum-zaha-hadid-photosتاريخ : چهارشنبه شانزدهم مرداد ۱۳۹۲ | 10:47 | نویسنده : چنگیز رحمتی |

 پیروزی بدون افتخار!

 فاتح شدن بدون خطرکردن به مثابه پیروزی بدون افتخار است. "پیر کورنیل"

 - در سال 1924 جورج مالوری برای دومین بار راهی اورست شد. قصد او صعود قله با بهره گیری از تجربیات سال 1922 بود. مالوری صعودنهایی را به همراه اندرو اروین آغاز نمود. اما هیچگاه به کمپ آخر خود بازنگشت. جسد مالوری 75 سال بعد پائینتر از پله دوم جبهه شمالی اورست یافت گردید. او اورست را دوست داشت. نه فقط به خاطر آنکه کوه آنجا بود۱! بلکه برای اثبات توانائیهای بشر در برابر قطب سوم زمین ۲

 - جرزی کاکوسکا کوهنورد معروف لهستانی و دومین فاتح تمامی قلل 8000 متری نخستین موفقیت خود را با صعود مسیرعادی کوه لوتسه در 4 اکتبر 1979 به همراه آندری زوک، آندری هنریخ و ژانوس سورک به نام خود ثبت نمود. اما لوتسه در نهایت هم محل غروب این ستاره دوست داشتنی هیمالیا بود. در واقع لوتسه کوه ویژه کاکوسکا بود و پیکر او برای همیشه در این کوه آرمید. کاکوسکا سعی داشت تا تنها کوهی را که از مسیر عادی و در فصلی معمول صعود کرده بود با فتح آن از دشوارترین راه به یک حماسه تبدیل نماید(3). اما طنابی را که او از تیمی کره ای خریداری کرده بود در زمان سقوطش پاره شد تا افسانه کاکوسکا برای همیشه در همیالیا خاموش شود.

 - پارک یانگ سوک کوهنورد معروف کره ای را مسنر آسیا لقب دادند. او نخستین انسانی بود که موفق شد عنوان گرانداسلم کوهنوردی(4) را ازآن خود نماید. پارک طی سالها فعالیت جدی بر روی قلل مرتفع دنیا موفق شده بود علاوه بر تراورس اورست گشایش مسیری نو در جبهه جنوب غربی را هم با موفقیت اجرا نماید. وی در آخرین هدف خود در هیمالیا تلاش داشت تا به همراه دو کوهنورد دیگر کره ای مسیری نو را بر روی دیواره جنوبی آناپورنا بگشاید، اما متاسفانه سقوط بهمن او و همنوردانش را در این کوه جاودانه ساخت.

 - اوسامه تانابه کوهنورد معروف ژاپنی در 20 دسامبر 1993 و تنها یکروز قبل از پایان پائیز شمسی موفق شد بر فراز اورست بایستد. او همچنین سابقه تلاش بر روی دیواره لوتسه در سالهای 2001، 2003 و 2007 را در کارنامه خود داشت. وی در سال 2007 توانسته بود این دیواره را در زمستان به پایان برساند، هرچند بدلیل از دست دادن روز او و همنوردش از صعود به قله لوتسه اجتناب نموده بودند. متاسفانه اسامه در سپتامبر 2010 بر اثر سقوط بهمن در دائولاگیری و در سن 49 سالگی با سابقه صعود به 9 قله 8000 متری به همراه 2 هموطنش و یک شرپای نپالی ناپدید گردید.

 در تاریخ هیمالیا بی شمارند انسانهایی که برای دستیابی به آنچه ناممکن می نامندش جان خود را بر سر هدفشان نهاده و محدودند افرادی نظیر راینولد مسنر نخستین فاتح 14 قله 8000 متری و دومین انسانی که هر 7 قله مرتفع قاره ها را صعود نمود که از مرز خطر بگذرند و باقی بمانند.

 اما همین مسنر که جان کراکر۵ او را به مايكل جردن بسكتباليست تشبيه كرده و مدعي شده است: "همانند جردن در رشته خود به مرحله اي از تكامل رسيده كه پيش از آن تصوري هم برايش نبود"، امروزه گذر سنش از ۶۰ سالگي از يك سو و مغلوب ساختن تمام كوه هاي سخت و خشن از ديگر سو، باعث شده تا قدري آرام گيرد، دست از تقابل و نزاع چند ساله با طبيعت بردارد و اندكی هم به انسان های پيرامونش بنگرد .

 ولی آیا انسانها برای گذر از مرز بی مرگی و خطر باید همچون مسنر پای به سن 60 سالگی نهند و یا برای آنچه به قول پیر کورنیل پیروزی افتخار آفرین است خطرکنند؟!

 (1)اشاره به جمله مالوری در پاسخ به این پرسش که: "چرا در فکر صعود به اورست هستید؟" و او پاسخ داد: "چون این کوه آنجاست!"

 (2)اورست را پس از قطب شمال و قطب جنوب به عنوان قطب سوم کره زمین می شناسند.

(3)جرزی کاکوسکا اغلب صعودهایش را از مسیر جدید یا در زمستان صورت داد. در واقع او با گشایش 9 مسیر بر روی 8000 متریها، 5 صعود آلپی بر روی این قلل و در نهایت 4 صعود زمستانی یکی از برترین هیمالیانوردان تمامی اعصار به شمار می آید.

 (4)گرانداسلم کوهنوردی به فردی تعلق می گیرد که علاوه بر پیمایش قطب های جنوب و شمال، قلل اورست و کی دو را نیز صعود کرده باشد. همچنین عده ای معتقدند فاتح گرانداسلم کوهنوردی باید علاوه بر پیمایش قطبها هر 14 قله 8000 متری را صعود کرده باشد. این ایده نخستین بار توسط راینولد مسنر ایتالیایی مطرح گردید، ولی خود نتوانست از دوبار تلاش برای پیمایش قطب شمال با موفقیت سربرآورد و نخستین بار پارک کره ای موفق به این کار شد.

(5)جان كراكوئر، نويسنده كتاب پرفروش "در هواي رقيق" می باشد. او در سال 1996 اورست را به همراه آناتولی بوکرایف صعود نمود. متاسفانه در آن سال بر اثر توفان 15 کوهنورد در اورست جان باختند و کراکر در کتاب خود به یکی از فجایع هیمالیا می پردازد.

 منبع:6th August توسط Reza Zareiادامه مطلب
تاريخ : چهارشنبه شانزدهم مرداد ۱۳۹۲ | 1:14 | نویسنده : چنگیز رحمتی |

راههای رسیدن به خدا 

یک روز صبح «بودا» در بین شاگردانش نشسته بود که مردی به جمع آنان نزدیک شد و پرسید:
آیا خدا وجود دارد؟
«بودا» پاسخ داد:
بله، خدا وجود دارد.
بعد از ناهار سروکله‌ی مرد دیگری پیدا شد که پرسید:
آیا خدا وجود دارد؟
«بودا» پاسخ داد:
نه، خدا وجود ندارد.
اواخر روز مرد سومی همین سؤال را از «بودا» پرسید. پاسخ بودا به او چنین بود:
خودت باید این را برای خودت روشن کنی.
یکی از شاگردان گفت:
استاد این منطقی نیست. شما چطور می‌توانید به یک سؤال سه جواب بدهید؟
بودا که به روشن‌بینی رسیده بود، پاسخ داد:
چون آنان سه شخص مختلف بودند و هرکس از راه خودش به خدا می‌رسد: عده‌ای با اطمینان، عده‌ای با انکار و عده‌ای با تردید....تاريخ : سه شنبه پانزدهم مرداد ۱۳۹۲ | 9:25 | نویسنده : چنگیز رحمتی |

 دومین مرحله اردوی تدارکاتی تیم ملی کانوپولوی بانوان برگزار خواهد شد ،تبریک میگم به صبا برای دعوتش به دور دوم ارد و امیدوارم به اهداف بلندش دست پیدا کنه....

دومین مرحله اردوی تدارکاتی تیم ملی کانوپولوی بانوان با حضور 13 قایقران از 12 مردادماه در دریاچه ‏برگزار می شود.‏
به گزارش روابط عمومی فدراسیون قایقرانی، تیم ملی کانوپولوی بانوان کشورمان خود را برای حضور در ‏مسابقات قهرمانی آسیا که مهرماه در کشور هند برگزار می شود آماده می کند. به همین منظور کانوپولوکاران ‏بانوی کشورمان از 12 مرداد ماه دور جدید تمرینات خود را در مرحله دوم اردوی آمادگی از سر می گیرند. ‏
این مرحله از اردو به مدت 2 هفته برگزار می شود و تا 24 مرداد ماه ادامه خواهد داشت.‏
عرفان خلیلی به عنوان مشاور فنی و مریم سرخانی و جمیله طهماسبی مربیان اعضای کادر فنی این تیم هستند.‏
‏13 قایقران از 7 استان به این مرحله از اردو دعوت شده اند. شیوا مولوی نیا از اصفهان، مریم شاه محمدنیا، ‏دلارام راثی مرزآبادی، نیلوفر میرجهانبخش موسوی، فرشته حسینی و شقایق سیدیوسفی از تهران، الهام تحقیقی ‏و فرناز زینلی زاده از خراسان رضوی، تکتم آخوندزاده از مازندران، الهه پورعبدیان و میترا خبازعاشور از ‏گیلان، صبا رحمتی از لرستان و سونیا گماری از کرمانشاه در این مرحله از اردو حاضر خواهند بود.

منبع:‏http://www.icf.ir/index.aspx?siteid=1&pageid=172سایت فدراسیون قایقرانیتاريخ : دوشنبه چهاردهم مرداد ۱۳۹۲ | 17:19 | نویسنده : چنگیز رحمتی |

اسفند۸۶ و بهمنی که قسمتی از سمت راست دریاچه رو پوشانده بود.عکاس کوهنوردی و حس برتر

بهار ۹۲ عکاس فرهادتاريخ : یکشنبه سیزدهم مرداد ۱۳۹۲ | 11:55 | نویسنده : چنگیز رحمتی |

قانونمند شدن صعود به اورست

بی بی سی بعد از نقض حریم قله اورست و برقراری تماس مستقیم از فراز قله که آن را افتخار ژورنالیستی خود عنوان نمود ، این روزها سخت به اورست علاقمند شده و اولین خبرگزاری است که قانونمند شدن صعود به اورست را اعلام می کند ، امسال سال پرفراز و نشیب قله های هشت هزارمتری بودکه مهمترین آنها نزاع بین شرپاها و کوه نوردان اروپایی در نپال و دیگری ترور کوه نوردان در کمپ اصلی نانگاپاربات در کشور پاکستان بود ، موارد دیگری نیز هست که دولت نپال را هشیار ساخته ، امداد رسانی با هلیکوپتر که موجب ایجـــاد تشنج در دامنه ها و ریزش برف و بهمن و به خطر افتادن جان سایر کوه نوردان می شود در آینده محدود خواهد شد ، ثبت رکوردهای بی ارزشی مثل کندن لباس برفراز قله و یا روی سر ایستادن ، فرمالیته بودن حضور افسران رابط و کنترل از راه دور تیم ها ، تجمع زباله و از این قبیل مواردی بوده تا دولت مذکور از بهار سال آینده قوانین جدید خود راکه ظاهرا" سفت و سخت بنظر می رسند به اجرا بگذارد و نمایندگان خود را در کمپ اصلی اورست مستقر نماید ،با هم گزارش بی بی سی را مرور می کنیم :

 ادامه مطلب
تاريخ : جمعه یازدهم مرداد ۱۳۹۲ | 21:0 | نویسنده : چنگیز رحمتی |

 برگزاری مراسم بزرگداشت گشایش مسیر ایران در برودپیک

 

باشگاه کوه نوردان آرش با همکاری و مساعدت شهردار محترم تهران و اعضای محترم شورای اسلامی شهر تهران مراسم بزرگداشت گشایش مسیر ایران در برودپیک را در روز چهارشنبه شانزدهم مرداد 1392 از ساعت 18:45 الی 20:20 در سالن همایش برج میلاد برگزار می نماید.

کوه نیوزتاريخ : جمعه یازدهم مرداد ۱۳۹۲ | 11:20 | نویسنده : چنگیز رحمتی |
برنامه صعود قله گل گل و آمادگی  برای صعود دماوند بخاطر مسابقات سنگنوردی کشوری جام افلاک  با یه هفته  تاخیر برگزار می شود.


پانورامای گهر و گل گل ،
عکس از شاهین کمالی تاريخ : پنجشنبه دهم مرداد ۱۳۹۲ | 19:8 | نویسنده : چنگیز رحمتی |
مسابقات جام افلاک با همکاری فدراسیون کوهنوردی و صعودهای ورزشی و اداره کل ورزش وجوانان استان لرستان با شرایط ذیل برگزار میگردد.ادامه مطلب
تاريخ : پنجشنبه دهم مرداد ۱۳۹۲ | 14:55 | نویسنده : چنگیز رحمتی |

دورود بر تیم خانتانگری

 

تیم کوهمنوردی خانتانگری پس از تلاش فراوان در شرایط آب و هوایی سخت موفق به صعود 7010 متری خانتانگری شدند .و افتخار دیگری را برای ایران کسب کردند

این تیم دیروز 1 ماه اگست ساعت 5 عصر به قله رسیدند و پس از فتح قله به کمپ 3 برگشتند ساعت 12 شب از طریق اسمس خبر پیروزی و سلامتی خود را دادند صبح امروز ساعت 6 صبح طبق تماس تلفنی خبر دادند هوا نامساعد است و تصمیم دارند هرچه سریعتر به کمپ 2 بازگردند .

حسن نجاریان ،حمید محمودی،مرتضی عطری،سیروان احمدی، معین اصفهانی درود بر شما عزیزان بلند همت خدا یارتان همواره پیروز باشید.

کوه.نجاریان

تبریک به جناب نجاریان و تیمتاريخ : پنجشنبه دهم مرداد ۱۳۹۲ | 10:13 | نویسنده : چنگیز رحمتی |

محمد لک هیمالیا نورد لرستانی در یک اقدام باعنوان یادمان پویا کیوان،آیدین بزرگی ومجتبی جراحی موفق به صعود قله 5671 متری دماوند بوسیله دوچرخه کوهستان گردید نامبرده در مدت کوتاه کوهنوردیش توانسته قله 7000 متری خانتانگری را صعود و بر قله 8000 متری ماناسلو تلاش داشته باشد .در عکس نامبرده در کنار خانم پروانه کاظمی و همسرش دیده میشود.

از سمت راست تصویر ،آقای لک، ایستاده همسر خانم کاظمی،پروانه کاظمی

جناب لک تبریک میگم رفیق.تاريخ : چهارشنبه نهم مرداد ۱۳۹۲ | 14:17 | نویسنده : چنگیز رحمتی |

امروز ۳۱ ژوئیه مصادف با ۹ امرداد به عنوان روز جهانی محیط بان یا World Ranger Day در کشورهای مختلف جشن گرفته می شود.

با شرایطی که کمابیش همه از آن مطلعیم، شاید اگر هر ۳۶۵ روز و چند ساعت و دقیقه و ثانیه هر سال را با نام محیط بانان جشن بگیریم کم باشد. در ایران روز تولد ضامن آهو در تقویم رسمی به عنوان روز محیط بان ثبت شده و مانند برخی مناسبات دیگر، این روز معادل جهانی نیز دارد. در این روز یاد محیط بانانی که حین انجام وظیفه زخمی شده یا جانشان را فدا کرده اند گرامی داشته می شود؛ همچنین از تلاش محیط بانان (و جنگل بانان و دریابانان) در محافظت از محیط به شکل های مختلف قدردانی می شود.

به گزارش دیده بان حقوق حیوانات این روز برای اولین بار در سال ۲۰۰۷ و همزمان با پانزدهمین سالگرد تاسیس فدراسیون بین المللی محیط بانان (International Ranger Federation – IRF) جشن گرفته شد. گروه های ۵۴ گانه عضو رسمی این فدراسیون، فعالیت های مختلفی را برای این روز پیشنهاد می کنند: از روشن کردن شمع و یک دقیقه فکر کردن به محیط بانانی که حین انجام وظیفه جان باخته اند تا کاشت یک درخت به عنوان ادای احترام به رنجرهای جهان و آموزش های عمومی و بحث و گفتگو و چانه زنی با مسوولان حکومت ها.

در ایران تا کنون به قول های مختلف ۱۱۱، ۱۱۳ یا ۱۱۶ شهیدِ محیط بان، طبیعت را با خونشان رنگین کرده اند و تعداد بسیار بیشتری با زخمهایشان این رنگ را تازه نگه داشته اند. به منظور گرامیداشت این روز بر آن شدیم تا مجموعه ای از تصاویر و نام های شهدای محیط بان ایرانی جمع آوری کنیم اما در کمال تعجب در هیچ منبعی لیست کامل این عزیزان را نیافتیم. حتی اعداد اعلامی شهدا نیز چندان دقیق نیستند.

در ادامه تبریک میگم به آقای رامین رحمتی و محیط بان زحمتکش دریاچه گهر و استان

با تشکر از محیط بانتاريخ : چهارشنبه نهم مرداد ۱۳۹۲ | 13:39 | نویسنده : چنگیز رحمتی |

انجمن پزشکی کوهستان ایران: مهدی فرهادی نویسنده وبلاگ همطناب من مطلبی با عنوان کوهنوردی حماسی را باز نشر داده است. این نوشتار برگرفته از سخنان " رینهولد مسنر " کوهنورد برجسته می باشد و در آن سعی شده مقایسه ای داشته باشد بین نگرش یک کوهنورد مترقی با نگرش موجود در بخش عمده ای از جامعه کوهنوردی خودمان.

"شاید کمتر کسی را بتوان یافت که با کوه و کوهنوردی آشنا باشد اما نام رینهولد مسنر را نشنیده باشد او اولین انسانی است که موفق به صعود 14 قله 8000 متری شد و بخاطر نوع شخصیتش و توان بالای او در ارتباط با افکار عمومی دنیا دیدگاههای و روش کوهنوردی اش همواره مورد توجه جهانیان بوده و به دیده احترام بدانها نگریسته می شود هرچند او منتقدان و طرفداران جدی خود را نیز داشته و دارد. " . . . .

مسنر در سخنان خود گفته که : من اولین کسی بودم که به کوهنوردی حماسی که طی دهه اول قرن گذشته در آلمان و ایتالیا-مهدهای فاشیسم اروپا- متولد شد پایان دادم. این نوع کوهنوردی نه تنها بعد از جنگ جهانی دوم ادامه یافت بلکه هنوز هم به شکل محدود وجود دارد.

من اولین کسی بودم که گفتم من قصد ندارم هیچ پرچمی را بر فراز قله به اهتزاز در آورم,پرچم من دستمال گردن من است. و بخاطر همین امر نیز مورد انتقاد و توهین قرار گرفتم. من همچنین این فلسفه را که کوهنوردی که در کوهستان بمیرد یک نوع قهرمان یا شهید است زیر پا گذاشتم. مردن یک کوهنورد در کوهستان چیزی جز یک تراژدی نیست. و تنها کاری که می توان کرد این است که از بازمانده ها مراقبت کرد.
در اینجا می خواهم به محورهای اصلی این بخش از سخنان مسنر بپردازم و مقایسه ای داشته باشم بین نگرش یک کوهنورد مترقی با نگرش موجود در بخش عمده ای از جامعه کوهنوردی خودمان:


ادامه مطلب
تاريخ : چهارشنبه نهم مرداد ۱۳۹۲ | 12:47 | نویسنده : چنگیز رحمتی |

برگزاری مسابقات صعودهای ورزشی جام افلاک و پاس داشت مربی ارزنده آقای مهدی زنده کار در لرستان

برگزاری مسابقات صعودهای ورزشی جام افلاک و پاس داشت مربی ارزنده مهدی آقای زنده و پیشکسوتان سنگ نوردی جهت ارتقاءسطح سنگنوردی در استان وآشنایی آحاد مردم با این ورزش هیات استان در نظر دارد یکدوره مسابقات سنگ نوردی سرطناب در رشته لید برای آقایان رده سنی آزاد در تاریخ جمعه ۱۵/۵/۹۲ در شهرستان خرم آباد با شرایط ذیل برگزار نماید.

مکان:استان لرستان، شهرستان خرم آباد - خیابان ولی عصر بعد از ۳۰ متری کوچه جنب بانک ملی سالن ۳۰۰۰ نفری

زمان ثبت نام:۳۰/۷ الی ۳۰/۸ روز جمعه ۲۵/۵/۹۲

مدارک مورد نیاز:

۱- کپی شناسنامه و کارت ملی همراه با اصل

۲- معرفی نامه هیات یا باشگاه اعزام کننده

۳- داشتن بیمه ورزشی سال جاری

۴- رضایت نامه برای افراد زیر ۱۸ سال

۵- همراه داشتن ابزار و وسایل دارای استاندارد UIAA

۶- مبلغ ثبت نام برای هر نفر .../..۲ ریال

هماهنگی:آرش دوستداریان ۰۹۱۶۸۵۹۳۰۲۶تاريخ : دوشنبه هفتم مرداد ۱۳۹۲ | 15:48 | نویسنده : چنگیز رحمتی |

 

بر طبق آخرین خبر ارسالی در تاریخ 5 مردادماه 92، تیم خانتنگری، عصر 27 جولای از کمپ 3 پس از هم هوایی و علامت گذاری به دلیل شرایط نامساعد، بحرانی هوا و بارش سنگین برف به کمپ اصلی بازگشته اند.خبر می رسد که کلیه ی تیم های حاضر در منطقه نیز از کمپ 3 به کمپ اصلی بازگشته و قرار است در صورت مساعد شدن هوا در روزهای آینده به تلاش خود برای صعود ادامه دهند.

اسامی اعضای تیم: حسن نجاریان (سرپرست تیم)، سیروان احمدی (عضو گروه کوهنوردی و غارشناسی آرش سنندج)، حمید محمودی (عضو باشگاه کوهنوردی اسپیلت)، مرتضی عطری‌اشگذری (از اشگذر یزد)، معین اصفهانی‌زنجانی (از زنجان)

کوه نیوزتاريخ : دوشنبه هفتم مرداد ۱۳۹۲ | 13:32 | نویسنده : چنگیز رحمتی |
  • لحظه ها
  • گوگل رنک